Idea

W ostatnim półwieczu zaludnienie Ziemi wzrosło ponad dwukrotnie, a flora i fauna zmniejszyły się o ok 60%! Po raz pierwszy jesteśmy świadkami zagrożenia równowagi w przyrodzie. Nigdy wcześniej upodmiotowienie i zrozumienie natury i tego jak możemy jej pomóc nie było tak ważne jak teraz. Świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną jeszcze ma szansę na pokój i równowagę. Dużo zależy od codziennych wyborów, od wychodzenia poza strefę komfortu, od prostych czynności, które powinny nam wejść w nawyk, jeśli zależy nam na tej planecie. Tak długo jak będziemy myśleć, że nic od nas nie zależy, tak długo nic się nie zmieni. Jesteśmy zmęczone myśleniem krytycznym bez żadnej pozytywności, kwaśnymi minami, cynizmem, ironicznymi uśmiechami, sceptycyzmem, krótkowzrocznością, wygodną rolą komentatorów rzeczywistości. Już wolimy od tego bezrefleksyjne naśladownictwo modnych eko-postaw…

To nie są tylko ekologiczne frazesy na temat utopii: musimy ograniczyć konsumpcjonizm, nie tylko segregować śmieci, ale i postarać się generować ich jak najmniej (jeśli nie zero waste, to przynajmniej less waste), przetwarzać wyprodukowane już rzeczy, sięgać po używane przedmioty, współdzielić rzeczy, pozostawiać po sobie jak najmniejszy ślad węglowy, wybierać lokalne produkty i opakowania nie z plastiku, świadomie planować potomstwo (czy moralne jest rodzenie kolejnych dzieci?/ zdajemy sobie sprawę z kontrowersyjności tego pytania). Pomimo lęku i świadomości jak złożonym procesem jest zmiana biegu świata przez osobiste wybory, naprawdę mamy nadzieję na pozytywne programowanie, wierzymy w sens tego zaangażowania. Dlatego powstała Po-Dzielnia.

Wierzymy w edukacyjną, misyjną rolę tego miejsca. Chcemy mówić o rzeczach ważnych i docierać do szerokiego grona odbiorców. Dlatego robimy transmisje live z naszych wykładów i spotkań (dostępne na FB).


Agata, Ania, Daria, Kalina, Kasia

Polecamy Wam strony, które kierują się podobnymi ideami do naszych i traktują o podobnych problemach: