Kubki z kawy, talerze z trawy. Spotkanie z Damianem Góreckim 20.02.2020 r.

20.02.2020 odbyło się spotkanie z Damianem Góreckim, absolwentem studiów inżynierskich na Politechnice Gdańskiej na kierunku inżynieria materiałowa. Podczas wykładu, prowadzonego bardziej w formie swobodnej rozmowy, połączonej z prezentacją slajdów, Damian Górecki opowiedział o możliwych alternatywach dla tworzyw sztucznych („plastiku”) w kontekście globalnego kryzysu zaśmiecenia środowiska nautralnego.

W związku z restrykcyjnymi przepisami wprowadzania na rynek używanych obecnie materiałów do produkcji artykułów jednorazowego użytku – Damian Górecki postanowił w swojej pracy inżynierskiej wymyślić i zaprojektować materiał, który będzie w 100% biodegradowalny zarówno w środowisku morskim jak i w glebie.

Nasz gość opowiedział o próbach i sukcesach w tworzeniu biodegradowalnych materiałów, a także o innowacyjnej koncepcji na temat ich potencjalnych możliwości i zastosowania w praktyce. Nie zabrakło także informacji o kompromisach na jakie musieli i nadal muszą przystawać ich projektanci/tki oraz o strategiach Unii Europejskiej w celu zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko.

Zapis całego spotkania

https://www.facebook.com/podzielnia/videos/2630350027252138/